Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠKOLA ZAD –2

 

 

 

Svaly a jejich dělení.

 

 

Svaly zajišťují stabilitu našeho těla. Na jejich stabilitě nebo event.dysbalanci se podílejí svaly zádové a svaly břišní.

Zádové svaly rozdělujeme na: 1. hluboké – dlouhé / patří sem svaly spinotransverzální, sacrospinální, spinospinální, transversospinální – např. multifidy a rotátory , které nelze naší vůlí ovlivnit a lze je procvičit pouze na tzv. nestabilní ploše – balanční čočka nebo cvičební míč.

                                    2.povrchové – patří sem např. Trapézový sval / obrovský sval povrchový/, široký sval zádový, deltový sval / na rameni/.

 

 

Břišní svaly rozdělujeme na : 1. přímý sval břišní

 

                                                 2. šikmé svaly břišní

 

                                                 3. příčný břišní sval.

 

 Svaly, které mají tendenci se zkracovat a podílejí se na tzv.dysbalanci páteře jsou tyto –  např. široký sval zádový, svaly v oblasti bederní páteře, bicepsy, trapézy, šíjové svaly. Svaly, které mají tendenci se zkracovat jsou  břišní, hýžďové, tricepsy, svaly na krku, mezilopatkové svaly.

Nejčastěji se setkáváme s lidmi, kteří mají tzv. svalovou dysbalanci. Jedná se o nerovnováhu mezi posturálními / zkracujícími se/ a fázickými / ochabujícími se / svaly. 

 

Svaly zkrácené se musí cvičením protahovat a svaly ochablé posilovat. Záleží na jednotlivém člověku jaké zdravotní problémy má. 

 

Nejčastěji to můžeme pozorovat při pohledu ze strany. Konkrétní člověk při dysbalanci páteře má předsunutou hlavu a bradu, zakulacená záda, ochablé hýžďové svaly, zvýšené prohnutí v bederní oblasti a vyboulené bříško dopředu. Výsledkem bývá bolest zad a kloubů. Je to proto, že zkrácený sval je v trvalém napětí a následně přetěžován. Sval pak přebírá funkci za ostatní svaly a dochází k tomu, že přestávají fungovat.

Je třeba pracovat na odstranění příčin pravidelným cvičením / protahováním a posilováním /. V případě bolesti v zádech a kloubech je třeba navštěvovat rehabilitační cvičení – fit ball, over ball, cvičení Pilates, joga nebo cvičení za asistence rehabilitačního pracovníka nebo fyzioterapeuta.

 

 

Snažte se proto vyvarovat jednostranné zátěže – jestliže celý den v práci nebo doma prosedíte u počítače, je otázka času, kdy se potíže s páteří objeví. Tělo potřebuje i aktivní pohyb. Snažte se proto spojit tyto aktivity. Při delším sezení  zkuste cvičení na  protažení zad a svalů zádových. Existují cvičení na uvědomění si vlastního těla vleže, vsedě a ve stoji dle Feldenkreise.

 

 

Procvičení svalů břišních vsedě – cvičení svalů břicha provedete takto – posaďte se na židly ke stolu a opřete se o stůl. Srovnejte si záda, nepatrně předsuňte bradu dopředu a prověďte nádech. Při výdechu zatlačte ruce do stolu a zapněte svaly břišní a snažte se vtáhnout pánevní dno dovnitř. Druhá varianta je ta, že ruce dáte pod stůl a tlačíte pod desku stolu. Tahle varianta je trochu náročnější.

 

 

Funkční dělení svalů.

 

 

 

Hluboký stabilizační systém

K tomuto tématu patří tato skupina svalů –

1.      bránice / diafragma/  -hlavní sval nádechu a otvírá hrudník, aby jsme se nadechli.Bránice drží stabilitu páteře.

2.      příčný sval břišní / transversus abdominis/

3.      pánevní dno

4.      rozeklané svaly / multifidy/

Celkově tomuto systému můžeme říci tzv. šněrovačka.

 

 

Svaly tonus a bolestivé body

 

 

Svalový tonus vzniká napětím a zatěžováním svalu, dojde ke zkrácení a ev.bolesti.

Bolestivý bod –ve svalu vznikne boulička, která vzniká ze sval.napětí a sval si nemůže odpočinout. Ve svalu se množí kyselina mléčná a vzniká bolest. masáží se sníží sval. napětí, bod se prokrví a dojde k odplavení kys.mléčné.

Spouštěcí body – tlakem na bolestivý bod, oblast zabolí a v místě tlaku dojde k tzv. cuknutí / sval se zachvěje jako struna/.Cuknutí je výrazem přetěžovaného svalu. Zásahy k odstranění bolesti jsou podobné akupresuře.

 

 

Hybné stereotypy

Jsou to naše pohybové návyky, s některými se narodíme a jiné získáváme během našeho života. Je to pohybový program CNS / centrální nervové soustavy/. Hybné stereotypy si můžeme špatně zafixovat a ty se pak podílí na dysbalanci páteře a celého těla.

Mezi hlavní stereotypy patří – dýchání, úchop, flexe/ ohnutí trupu a krku/, chůze, klik.